I miejsce w kategorii prace multimedialne w finale ogólnopolskiego konkursu „O Naszą Niepodległą!

12 czerwca 2018

Uroczysta gala konkursu „O Naszą Niepodległą!”. Drużyna uczniów Zespołu Szkół w Kórniku w składzie Krystian Galiński, Marcin Najewski, Kacper Rozmiarek z klasy II b/c zdobyli I miejsce w kategorii prace multimedialne w finale ogólnopolskiego konkursu  „O Naszą Niepodległą! – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914-1922”. Uczniowie przygotowali prezentację „Opieka Polska w Paryżu w czasie I wojny światowej. Działalność społeczno-polityczna Marii Zamoyskiej”.

Do finału konkursu „O Naszą Niepodległą! – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Polski, którzy ze wsparciem opiekunów tworzyli prace pisemne, fotograficzne i multimedialne, zakwalifikowało się 122 pasjonatów historii Polski. Konkurs to wspólna inicjatywa krakowskiego oddziału IPN i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków, przy współudziale pozostałych oddziałów oraz Zarządu Głównego. W czasie dwóch dni konkursu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Warszawy i zaprezentowania przed jury  swoich wiadomości na temat konkursowej prezentacji.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas uroczystej konkursowej gali, podkreślił  że budującym jest fakt, iż tylu młodych ludzi, wraz z IPN chcą przywracać pamięć o ziemianach. Mam nadzieję, że będziecie wierni ich wartościom – służbie Polsce, tożsamości narodowej – powiedział prezes IPN do licznie zgromadzonych uczniów i ich opiekunów z całego kraju, którzy 8 czerwca 2018 r. wypełnili salę w warszawskim Centrum Łowicka.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer dziękował młodzieży i nauczycielom za udział w konkursie, a IPN za „znakomitą współpracę”.

Podziękowania dla IPN złożyła również w formie listu minister edukacji narodowej Anna Zalewska, pod której honorowym patronatem odbył się konkurs. „Przedsięwzięcie to w znakomity sposób wpisuje się w obchody Roku dla Niepodległej. Stulecie polskiej niepodległości to wyjątkowa okazja do kształtowania tożsamości narodowej i budowania poczucia dumy z bycia Polakiem.

Celem konkursu „O Naszą Niepodległą!” jest między innymi:

– Przywrócenie pamięci o roli społecznej, politycznej i kulturalnej ziemiaństwa, jego tradycji w walkach niepodległościowych oraz martyrologii

  • Kategoria: szkoły ponadpodstawowe, prace multimedialne:
Nazwiska uczniów Nazwa Szkoły Opiekun
1. Krystian Galiński Marcin Najewski Kacper Rozmiarek Zespół Szkół w Kórniku Katarzyna Czachowska
2. Maciej Kozioł
Jakub Kukułka Patrycja Pyrek
Michał Sitko
Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie Zofia Malinowska
3. David Bakalarczyk
Damian Basztura
Hubert Jemioło
Karol Trzpis
I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Mielcu Marzena Gadziała

Kliknij aby wejść do galerii…


Ostatnie wpisy

Archiwa