Logistycy z Zespołu Szkół w Kórniku zdobywają europejskie certyfikacji kompetencji zawodowych

Certyfikat Candidate European Junior Logistician

W 2018 roku sześcioro uczniów naszej Szkoły: Wujek Marcin ,Stelmach Radosław, Słabolepszy Jakub ,Zieniel Jakub, Kujawa Filip i Jaskuła Rafał spełniło warunki do  uzyskania certyfikatu Candidate European Junior Logistician. Zgłoszenia do Instytutu Logistyki i Magazynowania dotyczyły kandydatów, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki z sześciu egzaminów potwierdzających kwalifikacje A.30, A.31, A.32 w zawodzie technik logistyk- w części pisemnej powyżej 70 %, a w części praktycznej powyżej 80 %. Uczniowie  wyróżnili się swoimi wynikami, osiągając ponadprzeciętne efekty nauczania w zawodzie „Technik logistyk”.

Technikum w Zespole Szkół w Kórniku jest jedną z 27 szkół, które przystąpiły do Systemu Certyfikacji Candidate European Junior Logistician.

Certyfikat Candidate European Junior Logistician pozwala na uzyskanie oficjalnego potwierdzenia wiedzy, akceptowanego i uznawanego zarówno w Polsce, jak i za granicą. System ten działa w Austrii, Belgii, Czechach, Holandii, Hiszpanii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Republice Południowej Afryki, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, i dwóch prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej (Hong-Kong i Shang-hai). Certyfikat Candidate European Junior Logistician  jest cennym atutem dla jego posiadacza. Jest możliwością, aby wykazać zaangażowanie i skuteczność w zdobywaniu wiedzy, a tym samym zwiększyć swoje szanse na dobry start w karierze zawodowej. Uzyskanie certyfikatu European Logistician daje nie tylko potwierdzenie kompetencji, ale pokazuje pracodawcom ścieżkę zawodową, jaką chce podążać posiadacz certyfikatu. Wspiera również jego awans zawodowy oraz daje wyróżnienie na ryku pracy.

                                                                                                          Emilia Stanny

WYCIECZKA DO PRZEDSIĘBIORSTWA NIVEA W POZNANIU

”W piątek, 24 listopada klasa 3 TL i 4 TL wraz z P. Ptak i P. Chmielarzem odbyła wycieczkę edukacyjną do firmy NIVEA Beierdorf Manufacturing Poznań.Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda produkcja kremów, magazynowanie oraz laboratorium firmy. Dowiedzieliśmy się paru ciekawych informacji o systemie funkcjonowania przedsiębiorstwa, dzięki czemu przydatną wiedzę możemy wykorzystać w przyszłości w praktyce.Przed wejściem na halę produkcyjną każdy z nas musiał założyć odzież ochronną oraz dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. W środku zobaczyliśmy proces nakładania kremów do opakowań, etykietowanie, a końcowo wyrób gotowy.

Podczas oprowadzania dowiedzieliśmy się, że nazwa Nivea wcale nie jest przykładowym splotem słów. Z łacińskeigo niveus oznacza śnieżnobiały.

 Podczas wycieczki zrobiliśmy sobie parę pamiątkowych zdjęć, które można zobaczyć poniżej, a podsumowanie spotkania zakończyliśmy napisaniem kartkówki.”

20161125_1115121

WYCIECZKA DO KOMBUSU

“W piątek, 18 listopada klasa 3 TL wraz z P. Chmielarzem odbyła wycieczkę edukacyjną do firmy KOMBUS. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda zarządzanie transportem w gminie Kórnik od wewnątrz. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się szczegółowych informacji na temat działania tachografu w praktyce oraz dokumentacji transportowej. Na dodatek zostaliśmy oprowadzeni po zakładzie firmy min. mieliśmy okazję zobaczyć warsztat autobusowy z całym wyposażeniem i porozmawiać z osobami tam pracują. Ciekawym aspektem naszej wycieczki było również zapoznanie się z historią firmy KOMBUS i obejrzenie pamiątek zebranych przez wiele lat pracy Kórnickiego Kombusu.

Pod koniec wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a podsumowanie spotkania omówiliśmy szczegółowo na lekcji z P. Chmielarzem.

autor. A.Żyto

20161118_094932 20161118_092830 20161118_093013 20161118_093141

WYCIECZKA DO PROMAGU

Dnia 20.09.2016r. klasa 2 TL wraz z P. Chmielarzem i P. Kulak wyjechali na wycieczkę do firmy Promag.  Mieliśmy możliwość zobaczenia magazynu przyszłości nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych w jednym miejscu. Zobaczyli takie rzeczy jak:Systemy składowania i transportu w magazynie, Systemy przeładunku, Urządzenia dźwignicowe, Meble metalowe, Wyposażenie magazynowe,.

Przedstawiono nam także film, który przedstawiał zakres prac jakimi zajmuje się firma Promag.

Wycieczka przybliżyła nam wiedzę na temat logistyki i jej przyszłości. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i zobaczyliśmy jak funkcjonują takie firmy i kim możemy zostać w przyszłości. Wszyscy bardzo uważnie i słuchaliśmy wykładu, który był dla nas przygotowany z ciekawością oglądaliśmy  wszystko to co zostało nam zaprezentowane, po wycieczce ta wiedza została sprawdzona poprzez kartkówkę na lekcji przez P. Chmielarza.

autor. K. Owczarczak

Wszyscy byli zadowoleni z uczestnictwa wycieczce i zdobyli pozytywne oceny.20161020_12302020161020_12063920161020_12060520161020_120343

Wzory dokumentów jakie trzeba złożyć by otrzymać zwrot za dojazd na praktyki 

Bez tytułu

DOK. zwrot za dojazdy na praktyki

Dzień przedsiębiorczości w Raben Polska

W dniach 22 oraz 29 kwietnia byliśmy na wycieczce w Centrum logistycznym Raben Polska. Mogliśmy tam zwiedzić potężne magazyny oraz zapoznać się z tajnikami pracy magazynierów. Wielką atrakcją byłą możliwość obejrzenia z bliska ciągnika siodłowego. Duże wrażenie na nas zrobił pomieszczenie konferencyjne gdzie braliśmy udział w wielu ciekawych prelekcjach i konkursach.

20160422_103958[1] 20160422_110837[1] 20160422_110126[1] 20160422_104006[1] 20160422_111628[1] 20160422_101534[1]

Dzień Logistyka w Zespole Szkół w Kórniku

15 kwietnia 2016 r.

Już po raz drugi w murach naszej szkoły zorganizowano cykl wykładów i konkursów skierowanych w szczególności do uczniów technikum. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm z Poznania i Powiatu Poznańskiego oraz nasi nauczyciele przygotowali szereg ciekawych zajęć, które  poszerzają wiedzę naszych uczniów dając im wiele praktycznych wskazówek z branży logistycznej. Pierwsza prelekcja Pana Michał Sobczaka z firmy BHP Pankration przybliżyła uczniom  temat bezpieczeństwa w magazynie.  Dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy jest podstawowym elementem, za który odpowiada pracodawca i każdy pracownik. Wiele interesujących wskazówek dotyczących prac magazynowych uświadomiło przyszłym logistykom  z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak ich unikać. Kolejnym prelegentem był pan Jerzy Dziliński z Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego KOMBUS, który przedstawił aspekty pracy logistyka w firmie transportowej zajmującej się przewozem osób. Organizacja komunikacji na liniach podmiejskich, lokalnych jak i przewozy turystyczne krajowe i zagraniczne to duże wyzwanie logistyczne. Kolejne dwie przemowy dotyczyły logistyki wewnętrznej łączącej bogate doświadczenie z nowoczesnością stosowanych rozwiązań. Pan Jakub Dolata z firmy Promag S.A. oraz Pan Tobiasz Jakubczak z firmy Still Polska przedstawili zagadnienia związane z nowoczesnym magazynowaniem. Nowe technologie wkraczają w różne obszary naszego życia, wnikają również do logistyki. Intralogistyka to już nie tylko produkty, to swoista „filozofia magazynowania” nastawiona na optymalizowanie przestrzeni magazynowej  zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki tak, aby była bezpieczna, ergonomiczna i efektywna. Ostatni z naszych gości Pan Tomasz Trzmielewski z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny nakreślił naszym uczniom podstawy logistyki wojskowej.  Cykl wykładów zakończył  nauczyciel naszej szkoły Pan Andrzej Paluch poruszając temat „Ergonomia w pracy”. Zwrócił on szczególną uwagę  na zagrożenia związane z przeciążeniami zagrażającymi naszemu kręgosłupowi. Zamknął on w ten sposób swoistą klamrą cały plan dnia rozpoczęty tematem „Bezpieczeństwo w magazynie”.

    Pomiędzy wykładami uczniowie  brali udział w konkursach. Konkurs jeden z dziesięciu z wiedzy logistycznej wyłonił finałową trójkę, która stoczyła zacięty pojedynek wygrany przez Weronikę Karpińską z trzeciej klasy technikum. Trzeba dodać, że Weronika była dosłownie jedną z dziesięciu, jako jedyna dziewczyna pokonała dziewięciu kolegów. Język techniczny używany w poszczególnych branżach jest wizytówką zawodowców. Również logistycy mają „swój język” . Dlatego też wielu uczniów wzięło udział w konkursie z języka technicznego niemieckiego i angielskiego. Jak przystało na logistyków – praktyków, nie mogło obyć się bez konkursu w „magazynie”.  W konkursie kompletacyjnym wykazali się oni umiejętnościami przygotowania ładunku na palecie.

15 kwietnia 2016 roku to już historia, ale historia która pozostanie na długo w pamięci uczniów Technikum  w Zespole Szkół w Kórniku. Egzaminy zawodowe, praca…  to wszystko przed nimi, na pewno nie raz skorzystają z wiedzy i doświadczeń, które nabyli w tak krótkim lecz intensywnym dniu.

Żaneta Jaśkowiak

zdj2 zdj2 (1) DSC07057 20160415_122105 20160415_105635 20160415_102045 20160415_085311 20160415_083257

jjjjjjjjj

TECHNIKUM (czteroletni cykl kształcenia)

 Klasa – technik logistyk

  1. proponowane przedmioty rozszerzone: geografia, informatyka
  2. zwiększona liczba godzin języka obcego kontynuowanego po gimnazjum
  3. część zajęć prowadzona jest w formie innowacji pedagogicznej „Wirtualne Laboratoria  Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe”
  4. uczniowie uczestniczą w projekcie „Czas zawodowców”, który obejmuje praktyki w laboratoriach Politechniki Poznańskiej
  5. szkoła organizuje kurs teoretyczny i praktyczny obsługi wózków widłowych
  6. praktyki zawodowe odbywają się w firmach logistyczno-spedycyjnych działających na terenie gminy Kórnik
  7. szkoła współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu oraz Politechniką Poznańską
  8. szkoła współpracuje z firmami logistycznymi z różnych dziedzin działalności gospodarczej takimi jak: Panopa, Promag, Raben, Creaton, itp.

Nauczanie języków obcych:

  1. nauczane w zakresie podstawowym:   język niemiecki

2. kontynuacja po gimnazjum: język angielski  – zwiększona liczba godzin

Technik logistyk

symbol: 333107

Czym jest logistyka?

Wszystkie produkty, które wytworzy przemysł, lub materiały, z jakich te produkty powstają muszą być gdzieś przewiezione, dostarczone, magazynowane i tą dziedziną działalności gospodarczej zajmuje się logistyka. Na jej prawidłowe działanie składa się siedem podstawowych elementów: właściwy towar, właściwemu klientowi, we właściwej ilości, właściwym czasie, na właściwe miejsce, we właściwym stanie i po właściwych, czyli możliwie najniższych kosztach. Zadaniem logistyka jest zintegrować tych siedem elementów w możliwie najlepszy sposób nie pomijając żadnego z nich.

Kim jest logistyk?

Logistyk to specjalista, zajmujący się zarządzaniem procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Zazwyczaj specjaliści od logistyki zajmują się magazynami, dopływem surowców do fabryki, a następnie wywożeniem gotowych wyrobów. Do najważniejszych zadań logistyka należą: Zaopatrzenie, planowanie produkcji, dystrybucja, transport, komunikacja.

Czy logistyka się opłaca?

Kierunek ten jest dla uczniów kreatywnych, otwartych na nowe rozwiązania i komunikatywnych w stosunkach międzyludzkich!
To propozycja dla uczniów poszukujących ciekawego, nowatorskiego kierunku nauczania – kierunku gwarantującego pracę dzięki wszechstronności kształcenia. Praktycznie każda firma posiada jakiś związek z logistyką, dlatego wiedza zdobyta podczas nauki w naszej szkole zawsze będzie użyteczna niezależnie od zawodu wykonywanego w przyszłości

Absolwent naszej szkoły w zawodzie technik logistyk może podejmować pracę w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo – spedycyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego, na stanowiskach:

– specjalisty ds. sprzedaży i prognozowania popytu

– specjalisty ds. planowania zakupów

– specjalisty ds. handlu elektronicznego;

– specjalisty ds. logistyki miejskich usług infrastrukturalnych

– specjalisty ds. systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję

– specjalisty ds. gospodarki odpadami

– specjalisty ds. planowania produkcji i zapasów

– specjalisty ds. gospodarki materiałowej

– specjalisty ds. pakowania i opakowań

– specjalisty ds. transportu wewnętrznego

– operatora zintegrowanych systemów informatycznych wspomagających  zarządzanie      logistyką

W jakich kwalifikacjach zawodowych kształci nasza szkoła:

A 30: Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania

A31: Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji

A32: Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych