Zajęcia w Rogalinie

25 października 2015

Dnia 20 października klasy pierwsze, wraz z wychowawczyniami, wyruszyły na wycieczkę do Rogalina – wsi położonej na prawym brzegu Warty, która, wraz z jej licznymi rozlewiskami i nadrzecznymi łąkami, zaliczana jest do najpiękniejszych miejsc Wielkopolski. Swą sławę zawdzięcza malowniczemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego z galerią obrazów – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich.

W pierwszej kolejności zwiedziliśmy piękny pałac zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Zachwycił nas swoim bogactwem kulturowym i artystycznym; mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się charakterystycznej kompozycji rezydencji, meblom z wielu epok, które znajdowały się w poszczególnych pokojach oraz bogatym zdobieniom, które stanowiły „wisienkę na torcie” i zapierały nam dech w piersiach.

Następnie przeszliśmy do galerii, gdzie po dzień dzisiejszy znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki stworzona przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, licząca prawie 500 obrazów. Z  pomocą przewodniczki zapoznaliśmy się z płótnami m.in. Wyspiańskiego, Malczewskiego czy Matejki (którego największe pod względem rozmiarów płótno pt. „Dziewica Orleańska” znajduje się właśnie tutaj, w Rogalinie!). W międzyczasie wypełniliśmy karty pracy dotyczące drzewa genealogicznego rodu Raczyńskich oraz rozmieszczenia pokoi w rogalińskim pałacu.

W dalszej kolejności przeszliśmy do parku, gdzie wytyczonymi ścieżkami zmierzaliśmy w kierunku słynnych, pomnikowych okazów dębów szypułkowych – Lecha, Czecha i Rusa, oraz mniej znanego, lecz równie okazałego Dębu Edwarda.

Pod koniec naszej wyprawy mieliśmy okazję do zakupu pamiątek w sklepie muzealnym.

Pomimo dżdżystej pogody wycieczkę zaliczamy do udanych. Stanowiła dla nas miłą odskocznię od codziennych zajęć w szkole i pozwoliła wzbogacić naszą wiedzę.

Daria Rozmiarek, klasa 1b/c

DSCF0342DSCF0340

Pozostałe zdjęcia w galerii


Ostatnie wpisy

Archiwa