Wystawa „Polska Walcząca”
12 czerwca 2018 roku, o godzinie 11.00 w holu Urzędu Miasta i Gminy w Korniku Pl. Niepodległości 1 odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy Instytutu Pamięci Narodowej.
Inicjatorem Wystawy był, po raz kolejny: Zespół Szkół w Kórniku oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik. Na wstępie pani dyrektor Zespołu Szkół w Kórniku Emilia Stanny oraz wiceburmistrz Miasta i Gminy Kórnik pan Antoni Kalisz powitali zaproszonych gości. Przedstawiciel IPN Oddziału w Poznaniu pan Piotr Orzechowski przybliżył zgromadzonym fenomen Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisko wyjątkowe w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiedział też o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Następnie pan Kazimierz Krawiarz zreferował epizody związane z kórnicką konspiracją okresu II wojny światowej. Swoimi wspomnieniami z okresu konspiracji podzielił się także pan Ireneusz Ciszak. Na zakończenie uczniowie Zespołu Szkół przedstawili program artystyczny recytując poezję wojenną przy akompaniamencie muzycznym. Wystawę obejrzeć można w Ratuszu w Bninie do 21 czerwca.
Galeria zdjęć
Instytut Pamięci Narodowej, Dyrekcja Zespołu Szkół w Kórniku oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik zapraszają do zwiedzenia ogólnopolskiego projektu wystawienniczego IPN pt. „Polska Walcząca”.
Wystawa „Polska Walcząca” przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in.: dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie. Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski. Dopełnieniem są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach. Centrala IPN wraz z Zamkiem Królewskim przygotowała 15 paneli wystawienniczych, stanowiących trzon wystawy, natomiast każdy oddział IPN stworzył własną część lokalną – wystawę poznańską uzupełnia 11 paneli regionalnych. wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska.