Wyjątkowa Noc Naukowców 2020

22 grudnia 2020

Wyjątkowa Noc Naukowców 2020

Jedyna taka noc w Europie w tym roku przybrała  wyjątkową formę – wszystkie wydarzenia popularnonaukowe odbyły  się w formie online.

Uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w wykładach i spotkaniach. Jednym z tematów z którym można było się zapoznać to „Fair trade-czyli sprawiedliwy handel ”,poniżej fragment sprawozdania Joanny i Marysi z klasy 1TL

„Czym jest sprawiedliwy handel?

Sprawiedliwy handel (Fair Trade) powstał aby walczyć ze skrajnym ubóstwem w krajach rozwijających się poprzez tworzenie coraz większej ilości organizacji, których celem jest pomaganie najuboższym – stawiając człowieka zawsze na pierwszym miejscu (“człowiek przed zyskiem”).

1% najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle bogactwa co reszta świata.

   Rozwój gospodarczy, który nastąpił w ostatnich latach nie przyczynił się do likwidacji biedy a przeciwnie – mówi się, że nawet przyczynił się do jej powiększenia. 

   Jest strasznie dużo powodów dlaczego tak się dzieje.

   Jednym z powodów są dysproporcje w sile rynkowej dlatego drobni producenci i ich pracownicy biedniejszych krajów godzą się na bardzo niekorzystne warunki współpracy co za tym idzie nie mają wystarczająco środków aby zapewnić sobie i swoim rodzinom godne życie oraz rozwój.

   W państwach Globalnego Południa pracownicy często zarabiają tylko 1€ dziennie, a pracują w bardzo niekorzystnych warunkach. 

   Ani państwo ani rynek nie są w stanie rozwiązać wszystkich globalnych problemów, każdy z nas powinien zaangażować się w to osobiście.

Problemy globalne:

-gospodarcze; rosnące nierówności pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi krajami

-społeczne; głód i skrajne ubóstwo, warunki życia i pracy

-środowiskowe; zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne”

Oznaczenia produktów Sprawiedliwego Handlu

Opracowanie: p.Ewa –nauczyciel geografii

                         p.Sylwia –nauczyciel przedmiotów logistycznych


Ostatnie wpisy

Archiwa