“WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI”

27 października 2013

„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI”

W piątek 25.10.2013 roku klasa 3 TL z ZS w Kórniku wybrała się wraz z opiekunem na wyjazdową lekcję historii połączoną z obejrzeniem najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Historię Lecha Wałęsy prostego robotnika, który został pierwszym Polskim prezydentem wybranym w wolnych wyborach po roku 1989, reżyser opowiada poprzez ramy wywiadu, jakiego główny bohater udziela Orianie Fallaci. Film pokazywany jest na zasadzie retrospekcji, opisującej najważniejsze momenty z życia pierwszego opozycjonisty PRL-u. Najnowszy film najbardziej utytułowanego polskiego reżysera wpisuje się w przekonanie, ze najtrudniej robić filmy o najnowszej historii Polski, która na co dzień wywołuje sporo emocji. Wajda pokazuje w swoim filmie czasy trudne, w których poczucie wolności, zaufania i solidarności były jednym, ale jakże mocnym orężem w walce z reżimem komunistycznym. Lata 70 i 80 to czasy, kiedy Polacy byli razem, kiedy nie patrzyli na siebie nieufnie, nie pytali od razu ile to kosztuje i co ja z tego będę miał/miała – po prostu były to czasy solidarności!
Po seansie zapytałem moich uczniów jak im się podobało. Odpowiadali, że film był ciekawy, że zobaczyli Polskę w czasach kiedy rodziła się solidarność. Wałęsa był gotowy do najwyższych poświęceń dla idei – przykładem była własna rodzina.
Moim zadaniem cichym bohaterem tej historii jest Danuta Wałęsa, która praktycznie samotnie, bo jej mąż był gościem w domu, wychowała sześcioro dzieci i stawiała odważnie czoło problemom jakie niosło życie w tamtych czasach, gdzie kupno mleka, chleba czy masła stawało się nie lada wyzwaniem.

                          Robert Steinitz

P1110334


Ostatnie wpisy

Archiwa