Zobacz zdjęcia i cały artykuł >>>
PROJEKT WESTERPLATTE
W środę 27.02.2013 roku klasa 2TL z ZS w Kórniku obejrzała film Pawła Chochlewa pt.: „Tajemnice Westerplatte”
Film ten opowiada o bohaterskich żołnierzach, którzy mieli wytrwać dwanaście godzin a bronili się przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Głównym wątkiem filmu jest oczywiście atak wojsk niemieckich przypuszczony na Polską Składnicę Tranzytową na Westerplatte oraz spór między dwoma oficerami w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Jeden z nich, major Henryk Sucharski nie chce skazywać swoich żołnierzy na pewną śmierć wiedząc, że przedłużająca się walka nie ma najmniejszych szans powiedzenia, drugi kapitan Franciszek Dąbrowski chce walczyć do samego „końca”.
Po wojnie major Sucharski stał się „żywą legendą” i przetrwał w pamięci narodu jako bohater gloryfikowany przez komunistyczną wizję historii powojennej Polski, natomiast kapitan Franciszek Dąbrowski faktyczny dowódca, od 2 września został zapomniany i zesłany w historyczny niebyt.
Film ten chociaż w części pozwala uczniom zrozumieć, że historii nie uczymy się po to, żeby przyswajać sobie coraz to więcej faktów historycznych, tylko po to, by nabyć zdolności oceny historycznej i nauczyć się myślenia przyczynowo-skutkowego.
W piątek 01.03.2013 roku klasa 2 TL w ramach lekcji historii uczestniczyła w projekcie „Westerplatte broni się jeszcze…”, w czasie którego młodzież podzielona na grupy pracując aktywnymi metodami nauczania dokonała m.in., oceny uzbrojenia wojsk polskich i niemieckich walczących na WST, poznała oznaki stopni wojskowych wojsk lądowych WP w 1939 roku, dopasowała aktorów do granych przez nich postaci historycznych oraz w formie „drzewa decyzyjnego” poprzez „burzę mózgów” odpowiedziała na pytanie: „Kto miał rację w sporze Sucharski-Dąbrowski w sprawie kontynuowania obrony WST we wrześniu 1939 roku?”.
Podsumowaniem naszego projektu były wypełnione przez uczniów karty pracy i drzewo decyzyjne w formie plakatu. Dodatkowo w czerwcu weźmiemy udział w lekcji historii na terenie Muzeum Broni Pancernej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, gdzie będziemy mieli okazje zobaczyć i „dotknąć” część historii naszej ojczyzny i sił zbrojnych.
Robert Steinitz