II Dzień Logistyka

5 maja 2016

Dzień Logistyka w Zespole Szkół w Kórniku

15 kwietnia 2016 r.

Już po raz drugi w murach naszej szkoły zorganizowano cykl wykładów i konkursów skierowanych w szczególności do uczniów technikum. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm z Poznania i Powiatu Poznańskiego oraz nasi nauczyciele przygotowali szereg ciekawych zajęć, które  poszerzają wiedzę naszych uczniów dając im wiele praktycznych wskazówek z branży logistycznej. Pierwsza prelekcja Pana Michał Sobczaka z firmy BHP Pankration przybliżyła uczniom  temat bezpieczeństwa w magazynie.  Dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy jest podstawowym elementem, za który odpowiada pracodawca i każdy pracownik. Wiele interesujących wskazówek dotyczących prac magazynowych uświadomiło przyszłym logistykom  z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak ich unikać. Kolejnym prelegentem był pan Jerzy Dziliński z Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego KOMBUS, który przedstawił aspekty pracy logistyka w firmie transportowej zajmującej się przewozem osób. Organizacja komunikacji na liniach podmiejskich, lokalnych jak i przewozy turystyczne krajowe i zagraniczne to duże wyzwanie logistyczne. Kolejne dwie przemowy dotyczyły logistyki wewnętrznej łączącej bogate doświadczenie z nowoczesnością stosowanych rozwiązań. Pan Jakub Dolata z firmy Promag S.A. oraz Pan Tobiasz Jakubczak z firmy Still Polska przedstawili zagadnienia związane z nowoczesnym magazynowaniem. Nowe technologie wkraczają w różne obszary naszego życia, wnikają również do logistyki. Intralogistyka to już nie tylko produkty, to swoista „filozofia magazynowania” nastawiona na optymalizowanie przestrzeni magazynowej  zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki tak, aby była bezpieczna, ergonomiczna i efektywna. Ostatni z naszych gości Pan Tomasz Trzmielewski z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny nakreślił naszym uczniom podstawy logistyki wojskowej.  Cykl wykładów zakończył  nauczyciel naszej szkoły Pan Andrzej Paluch poruszając temat „Ergonomia w pracy”. Zwrócił on szczególną uwagę  na zagrożenia związane z przeciążeniami zagrażającymi naszemu kręgosłupowi. Zamknął on w ten sposób swoistą klamrą cały plan dnia rozpoczęty tematem „Bezpieczeństwo w magazynie”.

    Pomiędzy wykładami uczniowie  brali udział w konkursach. Konkurs jeden z dziesięciu z wiedzy logistycznej wyłonił finałową trójkę, która stoczyła zacięty pojedynek wygrany przez Weronikę Karpińską z trzeciej klasy technikum. Trzeba dodać, że Weronika była dosłownie jedną z dziesięciu, jako jedyna dziewczyna pokonała dziewięciu kolegów. Język techniczny używany w poszczególnych branżach jest wizytówką zawodowców. Również logistycy mają „swój język” . Dlatego też wielu uczniów wzięło udział w konkursie z języka technicznego niemieckiego i angielskiego. Jak przystało na logistyków – praktyków, nie mogło obyć się bez konkursu w „magazynie”.  W konkursie kompletacyjnym wykazali się oni umiejętnościami przygotowania ładunku na palecie.

15 kwietnia 2016 roku to już historia, ale historia która pozostanie na długo w pamięci uczniów Technikum  w Zespole Szkół w Kórniku. Egzaminy zawodowe, praca…  to wszystko przed nimi, na pewno nie raz skorzystają z wiedzy i doświadczeń, które nabyli w tak krótkim lecz intensywnym dniu.

Żaneta Jaśkowiakzdj2 zdj2 (1) DSC07057 20160415_122105 20160415_105635 20160415_102045 20160415_085311 20160415_083257


Ostatnie wpisy

Archiwa